Autor:
Tartu Ülikooli eetikakeskus

Meie lugu: Tartu Maailmaülikool

Tartu Maailmaülikool on Lõuna-Eestis toimuv kogukonna-akadeemia tüüpi ürituste sari. See on osa Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Ellujäämise Kunstid – Tartu 2024 kunstiline kontseptsioon – saadab ka kogukonna-akadeemiates toimuvat. Seal kohtuvad aktiivsed kogukonnad ja teadlased ning otsivad koos lahendusi globaalsetele probleemidele lokaalselt ja vastupidi.

On probleeme, mille lahendamisel on abi teadusest, ühistest väärtustest ja eelarvamustevabast mõttevahetusest. Just seepärast kutsuvad Lõuna-Eesti tegijad siinse elu edendamiseks appi avara silma- ja vaimuringiga maailmatasemel teadlased ja loojad üle maailma. Ühiselt inspireerime Lõuna-Eestit positiivsuse tsunamina! 

„Inemiseperi ilm! Ilmaperi inemine!“ Lahtiseletatult – loome koos maailma, mis kestab ja kus meil on hea olla.

Triinu Laan

Kogukonna-akadeemiate sündmused on aastatel 2023-2024 valla tervelt 13 Lõuna-Eesti kogukonnas nii kohalikele kui ka kõigile teistele eestimaalastele ja Eesti külalistele. Arutelupäevi, mõttetalguid, konverentse ja ümarlaudu veavad kohalikud inimesed noortest eakateni. Erinevaid sihtgruppe inspireerivad ühe probleemi juures eri detailid, seega avame arutelude käigus neid kõiki, olles ärksameelsed ja kriitilised.

Projekti eesmärk on luua pikaajalisi plaane kogukonna huvides, et säiliks ja uueneks Lõuna-Eesti kultuur ning eripära ja ühises sünergias leiaksid lahenduse mured, mille käsitlemisel on abi teadusest ja ühiste väärtuste otsimisest. Oma loo ja väärtusruumiga jõuame nii Eesti kui ka Euroopa kultuurituristi teadvusesse kui koht, kus on hea olla. Kinnitame lõunaeestlaste identiteeti ehk “hindätiidmist”, nagu siinkandis tavatsetakse öelda. 

Maailmaülikooli ei tule keegi ainult kuulama, vaid kaasa rääkima ja osalema. Koos õpitakse tundma piirkonna pärandit ning saadakse osa siinsetest eripäradest. Julgustame kõiki maailmaparandajaid otsima globaalsetele probleemidele lokaalseid lahendusi ja vastupidi!

Osalejate mõttelennule annavad hoogu inspireerivad arutelupaigad – olgu selleks siis mahefestival Ööbikuorus, kogemusfestival Maarja külas, konverents Setomaal, piirilinnas Valgas või Mulgi elamuskeskuses, kogukonnakooli mõttetalgud Läti piiri läheduses, dialoogiõhtu Peipsiäärel või liikumisfestival Elvas. 

Projektijuht Triinu Laan ütleb: „Tartu Maailmaülikooli vaim ja eesmärk minu kodukeeles võiks kõlada kaksikmotona: „Inemiseperi ilm! Ilmaperi inemine!“ Lahtiseletatult – loome koos maailma, mis kestab ja kus meil on hea olla.“

Projekti veab Tartu Ülikooli eetikakeskus.

Loe rohkem https://tartu2024.ee/maailmaulikool

 


Image
Valge pluusiga naine seisab

Triinu Laan

Tartu Maailmaülikooli projektijuht
triinu.laan@ut.ee
5332 2153


 

Image
Tartu Maailmaülikooli musta värvi logo

Programm

Aastatel 2023–2024 korraldab Tartu Maailmaülikool koos Lõuna-Eesti partneritega 13 avalikku sündmust, mis võtavad luubi alla kogukondadele olulised teemad.

Uuri lähemalt
Pildil on inimesed laua taga istumas ja arutlemas

Võrus tõsteti esile lastesõbralikku elukeskkonda

Pildil on inimesed istumas ja esitlust kuulamas

Mulgi konverents vaatas läbi noorte silmade tulevikku

Pildil on mees mikrofoniga rääkimas

Maarja külas avati erivajadusega inimeste võimalusi kogukonnaelus ja töömaastikul