Esmaspäeval, 2. juunil kell 16.15 toimub Tartu Ülikooli Delta keskuses (Narva mnt 18-1008) ja Zoomis ingliskeelne kollokvium, mis käsitleb generatiivse tehisaru kasutuselevõttu meditsiinis kui ulatuslikku sotsiaalset eksperimenti. Seejuures rõhutades vajadust vastutustundliku ja järkjärgulise rakendamise eetiliste tingimuste järele.
Ettekande „Generatiivne tehisaru meditsiinis kui sotsiaalne eksperiment“ peab Robert Ranisch, meditsiinieetika nooremprofessor Potsdami Ülikooli tervishoiu teaduskonna EthicsLabis.
Kollokviumi kokkuvõte
„Generatiivse tehisaru – eelkõige suurte keelemudelite (nagu ChatGPT) – kiire kasutuselevõtt on kaasa toonud märkimisväärseid muutusi tervishoius, avades uusi võimalusi, kuid tuues ühtlasi kaasa sügavaid eetilisi väljakutseid. Tuginedes hiljutisele süstemaatilisele ülevaatele, toob see ettekanne esile, et meditsiinis on käimas ulatuslik katsetamise ja uuriva kasutuse faas, mis erineb oluliselt senisest tavapärasest põhjalikust testimisest ja regulatiivsest kontrollist meditsiinilise tehisaru arendamisel. Ma väidan, et praegune generatiivse tehisaru rakendamine kujutab endast suuremahulist sotsiaalset eksperimenti. Arvestades selle eksperimendi tulemuste ettearvamatust, tuleb eetiline tähelepanu suunata ettevaatusanalüüsilt vastutustundliku eksperimenteerimise tingimuste loomisele. See hõlmab järkjärgulise õppimise strateegiaid ja astmelise kasutuselevõtu protsesse, mis võimaldavad tasakaalustada innovatsiooni vajalike eetiliste kaitsemehhanismidega.“
Kollokvium on osa Susimetsa Philosophicumi residentuuriprogrammist, mille raames tutvustavad residentuuris osalejad oma uurimisprojektide tulemusi. Kollokviumi korraldajad on Tartu Ülikooli filosoofia osakond, eetikakeskus ning Eesti tehisintellekti tippkeskus (EXAI).
Kollokviumi toetab Haridus- ja Teadusministeeriumi tippkeskuste grant TK213 (Eesti Tehisintellekti Tippkeskus (EXAI)) ning MTÜ Prof. Dr. Theda Rehbocki Susimetsa Philosophicum.