Arvamuslugude võistluse „Eesti JA Põhjamaad – Eesti KUI Põhjamaa?“ võitis soome-rootsi kirjanik Emma Juslin

Täna, 23. augustil kuulutati KUMUs Eesti taasiseseisvumise 25. aastapäevale pühendatud konverentsil „Eesti JA Põhjamaad – Eesti KUI Põhjamaa?“ välja arvamuslugude ja fotokonkursi võitjad.

Emma Juslin auhinda kätte saamas.

Arvamuslugude võistluse võitis Emma Juslin. Parim õpilastöö oli žürii hinnangul Jasmiin Üprausi kirjutis. Fotokonkursi parimaks kuulutati Anne Aaspõllu foto „Päikesemajakas“.

Konkursi patroon on Eesti Vabariigi president Toomas Hendrik Ilves ning peaauhinna – osalemise Nobeli rahupreemia üleandmise tseremoonial Oslos – pani välja Kuninglik Norra Saatkond.

Võidutöö kirjutanud soome-rootsi kirjanik Emma Juslin arutleb Euroopas kujunenud olukorra üle ja selle üle, kuidas see mõjutab nii Eestit kui Põhjamaid. Ta loob oma perekonnaloo kaudu seoseid Stalini-aegse Venemaa ja tänapäeva vahel ning mõtiskleb inimeseks olemise ja inimeseks jäämise üle. Žürii tunnustas tööd nii ajakajalisuse kui ka kirjandusliku stiili eest. Emma Juslin pälvis ka Välisministeeriumi eripreemia.

Arvamuslugude teise koha pälvis oma töö „Põhjamaiste väärtuste paradoks ja Eesti“ sotsiaalteadlane Mikko Lagerspetz. Kolmanda koha pälvis Tui Hirv, perega Islandil elav eestlannast muusik ja lasteaiakasvataja arvamuslooga „Ehitades üles Eesti naist“. Postimehe eripreemia läks Pärtel-Peeter Perele avarapilgulise arvamusloo eest, mis sisaldas ettepanekuid Eesti ja Põhjamaade lõimumiseks.

Õpilaste kategooria esimese koha saanud Jasmiin Üpraus pälvis ka Välisministeeriumi eripreemia. Teise koha sai žürii otsusega Helena Eharand, samuti pälvis Helena Haridus- ja Teadusministeeriumi eripreemia. Kolmanda koha saavutas Viktoria Ly Pell, kelle töö pälvis ka Tartu Ülikooli rektori eripreemia.

Loe Tiia Kõnnussaare ülevaadet laekunud arvamuslugudest

Fotokonkursi teise koha pälvis Anne Aaspõllu fotoga „Ööd on siin valged“ ning kolmas koht läks jagamisele Theodor Kanguri foto „Öine peegel“ ning Rait Tuulase foto „Koos edasi“ vahel.

Fotovõistluse publiku lemmiku tiitli võitis samuti Theodor Kangur konkursitööga „Öine peegel“, õpilase eripreemia pälvis Iti-Marleen Plink konkursitööga „Kvaliteetaeg perega“ ning Tartu Ülikooli eetikakeskuse lemmiku tiitli sai Loreida Hein konkursitöö „Vaimu valgus“ eest.

Konkursile „Eesti JA Põhjamaad – Eesti KUI Põhjamaa“ laekus 36 arvamuslugu ning 33 fotot ja fotoseeriat. Kirjutajaid oli Eestist, kõigist Põhjamaadest – Taanist, Soomest, Norrast, Rootsist, Islandilt –, ja ka Inglismaalt; kirjutati eesti, inglise, rootsi ja taani keeles.

Arvamuslugude žüriisse kuulusid Madis Kanarbik (Põhjamaade Ministrite Nõukogu), Kristel Engman (Välisministeerium), Irene Käosaar (Haridus- ja teadusministeerium), Kersti Lepajõe (Tartu Ülikool), Merle Maigre (Vabariigi Presidendi Kantselei), Erik Puura (Tartu Ülikool), Tiia Kõnnussaar (Tartu Ülikooli eetikakeskus), Aro Velmet (ajakiri Vikerkaar); Henri Kõiv (Müürileht); Fagira de Morti (vabakutseline ajakirjanik ja luuletaja); Juhani Jaeger (muusik, SA Jaani Kirik juhatuse esimees).

Õpilaste arvamuslugusid hindasid Raivo Juurak (Õpetajate Leht), Liisa Past (mittetulundusühingute võrgustik), Indrek Lillemägi (eesti keele õpetaja), Külli Trummal (kirjastus  Hermes), Kristina Ude (Brüsseli Eesti Kool, emakeele ja kirjanduse õpetaja), Madis Arukask (Tartu Ülikool), Risto Bakhoff (ökokommuun Väike Jalajälg ), Kadri Simm (Tartu Ülikool), Kadri Kunnus (Tartu Ülikool) ning Ingrid Rummo (Tartu Ülikool).

Fotožüriisse kuulusid Johan Huimerind (fotograaf), Riina Varol (kunstnik/fotograaf), Endla Lõhkivi (filosoof), Mats Volberg (filosoof), Anniki Mikelsaar (õpilaste esindaja).

Auhinnad on välja pannud Vabariigi Presidendi Kantselei, Haridus- ja Teadusministeerium, Eesti Välisministeerium, Kuninglik Norra Saatkond, Rootsi Suursaatkond, Taani Suursaatkond, Tartu Ülikool, Tartu Ülikooli keelte ja kultuuride kolledž, Tartu Ülikooli eetikakeskus, kirjastused Ilmamaa, Varrak, EKSA, Tartu Ülikooli kirjastus ning  Postimees. Konkursi meediapartner on ajaleht Postimees.

Arvamuslugude ja fotovõistlus toimus Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2015-2020“ raames.

Lisainfo:
Mari-Liisa Parder, Tartu ülikooli eetikakeskuse projektijuht
mari-liisa.parder [ät] ut.ee

Sõna "eetika" värvilise kujundusega

Kadri Simmi koostatud „Praktilise eetika käsiraamat. Õpik kõrgkoolidele ja gümnaasiumidele“ võitis 2023. aasta parima eestikeelse õpiku auhinna

Eetikakeskuse väärtusmäng pälvis tunnustuse "Aasta uustulnuk 2023"

Valdkonna parimad ettevõtmised ja töötajad pälvisid aastaauhinnad

Pildil on väärtuskasvatuse konverentsi tunnustuse saajad diplomitega seismas

Selgusid aasta tublimad väärtuskasvatust edendavad koolid ja lasteaiad