28. mail kell 16.15–17.45 peab tuntud Ukraina filosoof, kirjanik ja ajakirjanik ning kultuurikriitik Volodõmõr Jermolenko Tartu Ülikooli peahoones (Ülikooli 18–128) avaliku loengu, millele järgneb Tartu Ülikooli poliitilise filosoofia kaasprofessori Siobhan Kattago kommentaar ja küsimused ning avalik arutelu. Loeng käsitleb, kuidas sõjakogemused muudavad ja kujundavad meie arusaamu inimolemuse eksistentsiaalsetest küsimustest.
Reedel, 25. aprillil kell 14.15 toimub Tartu Ülikooli Philosophicumis (Jakobi 2-336) ingliskeelne kollokvium, mis käsitleb enesetapu, läbimõeldud otsuse ja vaimse tervise stigmade seoseid.
Kutsume semiootika huvilisi 22. aprillil kell 17 raamatusalongi Jakobi 2-336, kus Kalevi Kull ja Ekaterina Velmezova räägivad oma raamatust „Sphere of Understanding: Tartu Dialogues with Semioticians“.
Tiia Kõnnussaare (kirjanikunimega Tia Navi) ja Kadri Simmi väike väärtuste- ja filosoofiaraamat „Mis on sulle kallis?“ valiti Bologna lasteraamatumessi raames eesti lastekirjanduse 25 pärli hulka.
Esmaspäeval, 14. aprillil kell 16.15 toimub Tartu Ülikooli Philosophicumis (Jakobi 2-336) eestikeelne kollokvium, mis käsitleb Nietzsche suhtumist antiikfilosoofiasse, keskendudes tema sofistide käsitlusele ning vastandades seda nii kaasaegsete kui ka varasemate filosoofide hinnangutele.
Infokirjast leiab kliimateemade kõrval viiteid sellelegi, mida võiks teada kestlikust ruumiplaneerimisest, fosforiidi kasutusvõimalustest ja meditsiinisüsteemi tulevikust.
Teisipäeval, 8. aprillil kell 16.15 toimub Tartu Ülikooli Delta keskuses (Narva mnt 18, ruum 1008) eestikeelne kollokvium, kus arutletakse tehisintellekti mõjust lapsepõlvele.
Et akadeemiliselt maailmalt oodatakse praktilisi rakendusi, teadmussiiret, ettevõtluskoostööd ja kommertsialiseerimisvõimaluste leidmist, tulin kaua ülikoolis rühmanud tugitöötajana tolmuste raamaturiiulite vahelt välja ja osalesin neljandat korda iga aasta alguses toimuval ärifestivalil Startup Day.
Reedel, 14. märtsil kell 14.15 toimub Zoomis ingliskeelne kollokvium, kus arutletakse raseduse määratluse, alguse ja lõpu ebamäärasuse ning raseduse katkemise filosoofiliste ja ühiskondlike tähenduste üle.
1.–2. aprillil 2025 toimub Tartu Ülikooli filosoofia osakonna ja eetikakeskuse korraldatud Philosophy Graduate Workshop in Tartu, mis toob kokku kogenud filosoofid üle Euroopa.
Alates 3. märtsist võimalik vihje andmiseks kasutada FaceUpi keskkonnas asuvat Tartu Ülikooli vihjeliini, kus saab vihje anda konfidentsiaalselt ja soovi korral anonüümselt.
3. märtsil kell 16.15 toimub Deltas, ruumis 1008 (Narva mnt 18) Nikhil Mahanti ingliskeelne loeng: „Two dogmas of AI doomsayers“ („Kaks tehisaru hukku kuulutavat dogmat“). Loengu ülekannet saab jälgida ka Zoomis. Nikhil Mahant on Marie Skłodowska Curie järeldoktor Uppsala Ülikoolis ja hektel Susimetsa Philosophicumi resident.
Esmaspäeval, 3. veebruaril kell 16.15 Delta õppehoones (Narva mnt 18-2048) toimub loeng meditsiinilisest tehisintellektist. Esinejateks on Dr Frank Ursin ja dr Cristian Timmermann Saksamaalt.
Filosoofia ja semiootika instituudi nõukogu valis 20. jaanuaril instituudi juhatajaks ühehäälselt professor Bruno Mölderi, kelle kolmas ametiaeg algab 1. veebruaril 2025 ja kestab 31. jaanuarini 2028. Samuti valis nõukogu ametisse filosoofia osakonna uue juhataja, kelleks sai praktilise eetika professor Kadri Simm. Tema ametiaeg algab 1. veebruaril 2025 ja lõpeb 31. jaanuaril 2028.
29.–31. jaanuarini toimub üheksas ettevõtlusfestival Startup Day. Tartu Ülikool esitleb demoalal oma ettevõtlusväljundiga teadustegevust, arutleb pealaval süvatehnoloogia äristamisega seotud müütide üle ning juhib ja korraldab nii seminare kui ka kõrvalüritusi.
30. ja 31. jaanuaril 2025 toimub Tartu Ülikoolis (Jakobi 2, Tartu) kahepäevane teaduseetika teemaline intensiivseminar kõikide valdkondade doktorantidele. Töötuba toimub inglise keeles ja osalemise eest on võimalik saada 1 EAP.
Selle aasta viimases infokirjas on juttu tulevikust – kuidas kujundada seda vastutustundlikult ja mida saaksime õppida minevikust, et kobarprobleemidele lahendusi otsides neid juurde ei tekiks?
Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuulunud Tartu Maailmaülikooli üritustesarja raames korraldati 47 teadlasi ja kogukondi ühendavat kohtumist, millest sai osa 17 966 inimest. Koos otsiti kohalike näidete eeskujul lahendusi üleilmsetele probleemidele ja vastupidi. Kogukonnad jätkavad maailmaülikooli teemade käsitlemist ja ürituste korraldamist ka edaspidi.
6. detsembril tunnustas Tartu Ülikooli eetikakeskus koole ja lasteaedasid eeskujuliku töö eest väärtuskasvatuse valdkonnas. Tiitli „Väärtuskasvatuse kool 2024“ pälvis Saaremaa Gümnaasium ning tiitli „Väärtuskasvatuse lasteaed 2024“ Tabivere Lasteaed Rõõmula.