Autor:
Tartu Ülikooli eetikakeskus

Maailmaülikool annab pärandusaastale hoogu

UNESCO pärandilinnas Viljandis on käesolev aasta kuulutatud pärandusaastaks ning toimub mitmeid pärandit käsitlevaid sündmusi. Sügisest Pärandusfestivali juhatab sisse kolmeosaline päranditeemaliste vestluskohtingute sari „Kuidas pärandame Viljandit?“ 

Sarja esimene kohtumine toimus 3. aprillil Viljandi Linnaraamatukogus. Pärandiga kohtumisel on paslik esmalt küsida, „Mis on pärand?“ ja sellest pidas loengu Tartu Ülikooli eesti ja võrdleva rahvaluule kaasprofessor Elo-Hanna Seljamaa. Tema uurimisteemade hulka kuuluvad pärandiloome ja pärandi korraldamise kaudu toimuv kaasamine, välistamine ja sekkumine. Seljamaa tõi välja, et pärand ei ole midagi iseenesest, see on suhe, omistatud tähendused, mida saavad anda just pärandi hoidjad. „Tänapäeval räägitakse elavast pärandist, sellest, mis on oluline siin ja praegu. Seega peab pärand olema kohanemisvõimeline ja lubama tõlgendusi,“ ütles Seljamaa.

Loengule järgnes arutelupaneel, mida vedas Sakala ajakirjanik Margus Haav. Hoogsast arutelust tuli publiku hulgast välja mitmeid viljandlaste jaoks olulisi radu, sööke, kohti ja tegevusi, mille üle uhked ollakse ja säilitada soovitakse. Paar lõbusat näidet: kuulsast orbiidi-nimelisest jalutusmarsruudist või juba 40 aastat teatri kohvikus samasugusena pakutavast jäätisekokteilist tahaksid kuulda ka linna külalised.

Järgmised vestluskohtingud toimuvad maikuus. Vestluskohting Eesti Rahvakultuuri Keskuses 8. mail keskendub küsimusele „Kuidas elab meie pärand?“ ning seda teemat käsitlevad loengus Leelo Viita ja Epp Tamm rahvakultuuri keskuse vaimse kultuuripärandi osakonnast. Arutelu hoiab Lauri Õunapuu.  

22. mail kutsutakse aga kõiki arutlema teema „Viljandi linnaruumipärand“ üle. Seal peavad avaliku vestluse legendaarne Viljandi linnaarhitekt Ülo Stöör ja kunstiteadlane Gregor Taul. Toimub ka loengu teemat toetav linnajalutuskäik.  

Vestluskohtingud on tasuta ja kõik on oodatud kuulama ja kaasa kõnelema. Gea Valner, kes on Pärandilinn Viljandi üks vedajatest ning oli 2023. aastal Viljandi linnameister, põhjendab vestluskohtingute teemavalikut: „Vestluskohtingute abil saame Viljandi rikast pärandit paremini mõtestada ja noori seda märkama suunata“ ja kinnitab, et „meil kõigil on midagi sooja, emotsionaalset, olulist, hingeliigutavat, mida oleme saanud minevikust ja soovime oma lastele ja lastelastele edasi anda. Olgu selleks siis viisijupp, väga hea vanatädi retsept, toredad pühadekombed või vanaemalt saadud seemned.“

Lisainfot leiab Pärandilinn Viljandi FB lehelt 

Sündmuste sari valmib Pärandilinn Viljandi koostöös Pärandusfestivali ja Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektiga Tartu Maailmaülikool, mis on osa Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.  

 

Vaata lisaks:

  • Arutelumängu „Eesti rahva sada valikut“ on võimalik ette tellida ning tutvuda selle digitaalse versiooniga. Loe lähemalt Tartu Ülikooli eetikakeskuse veebilehelt
    Tutvu ka Tartu Maailmaülikooli programmiga projekti veebilehel
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Pildil on inimesed seismas ja esitlust esitlemas.

Kultuuripealinn tõi esile Võru linna laste ja noorte heaolu teema

Navi lastelaager

Tartu Maailmaülikooli programmi viimasel üritusel suunatakse pilk lapsesõbralikkusele

Illustratiivne visuaal

Kultuuripealinn tõstatas usalduse ja ellujäämise teema