Autor:
Margit Sutrop

Professor Margit Sutropi fotonäitus rändas Tartust Tallinnasse

Valikut Margit Sutropi Philosophicumi trepigalerii fotonäitusel „Peegel peeglis“ väljas olnud piltidest saab nüüdsest kuni semestri lõpuni vaadata ka Tallinnas, Tartu Ülikooli Tallinna esinduses.

Kõik fotod, mida vaataja näitusel näeb, on pildistatud nutitelefoniga. „Minu eesmärk polnud mitte jäädvustada kauneid maastikke või põnevaid objekte, vaid näha tavalises erilist ning peegeldada meeleseisundeid,“ selgitab Sutrop, kust pärineb tööde inspiratsioon.

Näituse nimifoto – „Spiegel im Spiegel“ – on inspireeritud vabade kunstide professori Arvo Pärdi muusikapalast, millele Sutrop otsis pildilist vastet Eestimaa looduses: „Kõrvus on kumisenud Arvo Pärdi mõte, mida ta vabade kunstide professorina tudengitele oma noodivihiku servalt ette luges: „Peaaegu mitte midagi ei muutu paremaks sinu loomingus, kui sa ise puhtamaks ei muutu.“ Minu pildid on muutnud nii mind kui minu maailmanägemist. Loodan, et nad inspireerivad ka vaatajat,“ avaldas Margit Sutrop. Näituse graafilise disaini taga seisab raamatukujundaja ja fotograaf Peeter Paasmäe.

Näitus jääb avatuks 31. augustini 2020. Seda saab näha aadressil Tallinn, Teatri väljak 3 tööpäevadel kl 9–16.

Elulugu
Margit Sutrop (sünd. 1963) on lõpetanud Miina Härma Gümnaasiumi ja Tartu Riikliku Ülikooli ajakirjanduse eriala diplomitööga „Martin Heideggeri kunstikäsitus“. Ta on kaitsnud magistrikraadi filosoofias Tartu Ülikoolis teemal „Fenomenoloogiline kirjandusvaatlus. Kadunud teost otsimas“ ja doktorikraadi Konstanzi Ülikoolis teemal „Fiktsioon ja kujutlus. Kirjanduse antropoloogiline funktsioon“, mis on avaldatud ka raamatuna (Mentis, 2000).

Teadustöö kõrval on ta kirjutanud kirjandus- ja teatrikriitikat; täiendanud end Inglismaal, Norras, Saksamaal ja USAs. 1996–2000 õpetas ta Konstanzi Ülikoolis filosoofiat ja uuris Adam Smithi moraalitunnete teooriat. Olles 2000. aastal valitud Tartu Ülikooli praktilise filosoofia professoriks, naasis ta Eestisse. Sellest ajast alates on tema suur töö olnud Tartu Ülikooli eetikakeskuse asutamine ja arendamine rahvusvaheliselt tunnustatud keskuseks. Aastatel 2013–2015 oli ta Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna dekaan, seejärel 2016–2019 humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna dekaan.

Kevadsemestril 2020 on prof. Margit Sutrop Kone Fellow Helsingi ülikooli Collegium for Advanced Studies juures, uurides tehisintellekti eetikat.

Lisainfo näituse kohta
Triin Paaver, TÜ eetikakeskuse koordinaator, 737 5427, triin.paaver [ät] ut.ee

Lisainfo galerii kohta
Ene Teemäe, TÜ Tallinna esindaja, 737 6600, ene.teemae [ät] ut.ee

Ellujäämiseks on vaja (lõkke)soojust, head seltskonda, turgutavat vestlust ja kosutavat jooki. Fotograaf Jassu Hertsmann kutsus asjaosalised kargel talvehommikul metsa seda kõike omal nahal järele proovima.

Ellujäämise kunstid

Kadri Simm

Kadri Simm juurdleb eetiliste otsuste üle

Tartu 2024

19. oktoobril avalikustati Tartu 2024 koguprogramm