Autor:
Kertu Rajando

Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad saavad eestikeelsele õppele üleminekul tuge Tartu lasteaedade kogemustest

5. juunil kogunevad Kohtla-Järve ja Narva lasteaedade õpetajad ja juhid Tartusse heade praktikate päevale. Tegemist on eestikeelsele haridusele üleminekut toetava programmi osaga, mis toetab väärtuspõhiste praktikate levikut lasteaialt lasteaiale.

Järgmisest õppeaastast toimub kõigi Eesti lasteaedade täielik üleminek eestikeelsele haridusele. Üleminek toob lisaks õppekeele muutumisele kaasa ka muutusi õpetamises, juhtimis- ja lasteaiakultuuris. Tartu Ülikooli eetikakeskus toetab teist aastat Ida-Virumaa lasteaedade väärtustele tuginevat arendustööd. Osana sellest õpitakse tundma teiste Eesti lasteaedade häid näiteid väärtuskasvatuse ja väärtusarenduse valdkonnast, mida lasteaiad ja omavalitsused saavad rakendada eestikeelsele haridusele üleminekul. 5. juunil viibivad Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad õppekäigul viies Tartu lasteaias, mis kuuluvad eetikakeskuse heade lasteaedade võrgustikku.

Narva Vanalinna lasteaia direktor Jelena Kissin loodab, et heade praktikate päev aitab nende lasteaial koguda inspiratsiooni väärtuspõhise hariduse praktikatest, mille kaudu toetada iga lasteaiapere liiget. „Loodame leida inspiratsiooni tegevustest, mida saame kohandada ja rakendada meie lasteaia igapäevatöös. Tahame saada teadmisi ja kogemusi, kuidas kaasata lapsevanemaid ja laiemat kogukonda eestikeelsele haridusele ülemineku protsessi.“ Samuti usub Kissin, et heade praktikate päev kannustab Ida-Virumaa lasteaedu omavaheliseks kogemusvahetuseks üleminekuga seotud teemadel – mis on seni hästi läinud, mis probleemid vajavad lahendamist ning kuidas neid lahendada sihipäraselt ja hästi.

Päeva teises osas toimub heade praktikate seminaripäev, kus Ida-Virumaa lasteaiad õpivad tundma Tartu lasteaedade väärtuskasvatuse edulugusid. Ettekannetega astuvad üles Tartu Lasteaed Lotte, Tartu Luterliku Peetri Kooli lasteaed, Tartu Raadi Lasteaed Ripsik, Tartu Eralasteaed Terake ja Ilmatsalu Lasteaed Lepatriinu. Programmi eestvedaja Mari-Liis Nummert Tartu Ülikooli eetikakeskusest toob välja, et ülemineku eesmärk on võimaldada igale Eesti lapsele väga hea haridus: „Igal lasteaial on ülesanne kujundada laste ja perede järgi oma nägu. Seetõttu ei saa kuidagi lõplikult kirjeldada, mis ühe lasteaia heaks teeb – neid asju on palju, lasteaial peab olema autonoomia oma maja kultuuri kujundada. Pigem on oluline, et suudaksime üle-eestiliselt tagada võrdväärse kvaliteedi – et meie lasteaiad toimetaks väärtuspõhiselt ja nüüdisaegse õpikäsituse teadmisi silmas pidades. Meie lasteaiad Ida-Virumaal on varemgi öelnud, et kõige mõjusam on n-ö omal nahal kogeda, kuidas väärtuspõhine arendustöö välja näeb. Seetõttu oleme palunud, et meie lasteaiad näitaks ja kõneleks sellest, mida nemad on seni hästi teinud: olgu see näiteks tõhus projekt- või reisiõpe, liikumistegevused, lapse mängu või autonoomia toetamine.“

Heade praktikate päeval osalevad 20 Kohtla-Järve ja Narva lasteaiameeskonda. Programmi „Väärtuspõhise hariduskultuuri kujundamine kohalikus omavalitsuses eestikeelsele haridusele ülemineku toetamiseks“ viib ellu Tartu Ülikooli eetikakeskus ja rahastab Haridus- ja Teadusministeerium. 

Lisainfo eestikeelsele õppele üleminekust: hm.ee/üleminek.  

 

Vaata lisaks:

  • Arutelumängu „Eesti rahva sada valikut“ on võimalik ette tellida ning tutvuda selle digitaalse versiooniga. Loe lähemalt Tartu Ülikooli eetikakeskuse veebilehelt
  • Tutvu ka Tartu Maailmaülikooli programmiga projekti veebilehel.
Pildil on inimesed istumas laudade taga

Esmakordselt Eestis – 11 haigla ühine kliinilise eetika seminar

Navi lastelaager

Kas ikka tasub Ida-Virumaale õpetajaks minna?

Pildil on inimesed laua taga istumas ja arutlemas

Võrus tõsteti esile lastesõbralikku elukeskkonda