Autor:
TaavidMeedia OÜ

Noored mulgid on kohaliku identiteedi radadel

7. detsembril kogunesid Mulgimaa noortejuhid Tõrva Avatud Noortekeskusse seminarile, et teha kokkuvõtteid noortekeskustes toimunud mulgi kultuuri teemalistest tegevustest ja valmistada ette 2024. aasta kevadel toimuvat XIV Mulgi konverentsi.   

Mulgi Kultuuri Instituudi ja Tartu Maailmaülikooli koostöös toimub 9. mail 2024 XIV Mulgi konverents „Tillike kultuur suuren ilman“, mis keskendub peamiselt noortele. Selle ettevalmistamiseks ning noortelt mõtete kogumiseks toimusid 2023. aasta sügisel neljas Mulgimaa noortekeskuses (Tõrva, Tarvastu, Abja, Karksi-Nuia) temaatilised töötoad ja arutelud mulgi kultuuri ja mulgiks olemise üle. Ettevõtmine kandis kõigis noortekeskustes sama nime – „Mulgi noorde päe“.    

Seminaril kaardistati noorte ootused konverentsiks ja vajalikud tegevussuunad. Toodi välja näiteks esinejate valiku olulisus, tegevuste kõnekus ja mängulisus. Noored soovivad teada saada kodukoha ajaloost, mulgi toidust, mulgi keelest ja kultuurist üldiselt. Üheskoos tõdeti, et mulgiks olemine on noortest üha kaugenev teema, sest sellega ei tegeleta igapäevaselt. Samas mulgi kultuur kõnetab noori, sest nad tunnetavad vajadust siduda oma identiteeti päritolukoha ja kogukonnaga.  

Konverentsi fookuses on mulgi kultuuri ja keele elujõulisus, mulgi kogukondade ühendamine ja koos tegutsemine kolmes omavalitsuses (Mulgi, Tõrva ja Viljandi) ning mulgi identiteedi ja pärimuse kasutamine igapäevaelus. Konverentsil toimuvad töötoad loengud ja arutelud. Loodetavasti on mulgi kogukonnal konverentsipäeva tulemusena parem arusaamine mulgi noorte ootustest – millisena nemad näevad mulgi identiteeti ja selle tuleviku ning mis teeks selle neile atraktiivsemaks? 

Mulgi noortejuhtide seminar toimus koostöös Mulgimaa omavalitsuste, Mulgi Kultuuri Instituudi ja Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektiga Tartu Maailmaülikool. Tartu Maailmaülikool on osa Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.    

 

Vaata lisaks: 

  • Arutelumängu „Eesti rahva sada valikut“ on võimalik ette tellida ning tutvuda selle digitaalse versiooniga. Loe lähemalt Tartu Ülikooli eetikakeskuse veebilehelt
  • Tutvu ka Tartu Maailmaülikooli programmiga projekti veebilehel.
Pildil on inimesed istumas laudade taga

Esmakordselt Eestis – 11 haigla ühine kliinilise eetika seminar

Pildil on inimesed istumas ja esitlust kuulamas

Kultuuripealinn andis pärandusaastale hoogu

Kanepi valla silt ja sümboolika

Kanepikonverents – kanepist iga kandi pealt