Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub üles leidma Põhjamaade eeskujul Eesti elustiilisõna, mis kirjeldaks lühidalt ja tabavalt Eesti inimeste elustiili. Ideid oodatakse 16. juunini.
Eestlased on oma ülemerenaabritega alati lähedust tundnud. Küllap kujutleme Põhjamaadele mõeldes ka teatud elustiili, mis nende olemust väljendab. Nii mõnelgi Põhjamaadest on leitud oma elustiili kirjeldamiseks sõna, mida praeguseks teavad ja kasutavad paljud inimesed üle kogu maailma. Näiteks taanlastel on hygge, meie põhjanaabritel Soomes kalsarikännit ja Rootsis fika.
Mis võiks olla Eesti oma elustiilisõna? Mis iseloomustab meie meelistegevusi ja vaba aja veetmist või tööl rassimist? Kas eesti keeles võiks olla selline sõna(paar) või lause, mis võtaks kokku selle, mis meid rõõmsaks teeb ja heaolu loob?
Eesti oma elustiilisõna võiks väljendada midagi, mis kordub meie jaoks aastast aastasse - samamoodi, nagu kordub suve viimasel augustiõhtul tõdemus, et järgmist sooja tuleb üheksa kuud oodata. Kuidas nimetada tunnet, kui sõidad teisipäeva õhtul metsa ja metsa all käiks justkui laulupidu: kõik teeservad on täis pargitud ning inimesed kõnnivad seenekorvidega ringi? Või tunnet, mil pakid end järjekordsel külmal ja vihmasel jaaniõhtul sisse ning lähed vabatahtlikult sääskede roaks, põu elevusest põksumas?
Elustiilisõnad koos seletusega on oodatud hiljemalt 16. juuniks aadressile elustiil [ät] ut.ee.
Rohkem infot ning kampaania täpsed juhised leiab http://www.eetika.ee/et/elustiilisona
Kampaania "Eesti otsib oma elustiilisõna" eesmärk on juhtida tähelepanu Tartu Ülikooli eetikakeskuse äsja ilmunud raamatule "Eesti JA Põhjamaad - "Eesti KUI Põhjamaa?" ja kutsuda Eesti inimesi üles arutlema identiteedi üle. Kõik head ideed on teretulnud!
Elustiilisõna otsinguid viib läbi Tartu Ülikooli eetikakeskus Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013“ jätkuprogrammi 2015-2020