Tartu ülikool tutvustas Konstanzi ülikoolis teaduseetika põhimõtteid

Tartu ülikooli eetikakeskuse juhataja prof Margit Sutrop tutvustas Konstanzis Tartu ülikooli eetikakeskuses välja töötatud väärtusmängu metoodikat, mis avab teadlaste ees seisvate eetiliste valikute keerukust.

„Interaktiivne väärtusmäng võimaldas arutleda eetiliste küsimuste üle nagu teadlaste uurimisvabadus ja vastutus uurimistöö tulemuste kasutamise eest, plagiaadi juhtumite lahendamine, doktorantide kaasamine teadusprojektidesse, alus- ja rakendusuuringute vahekord ning katseloomade kohtlemine. Dilemma meetod võimaldab näidata, et pole olemas üht õiget lahendust; selle asemel on vaja kaaluda erinevaid väärtusi ja seada nad hierarhiasse sõltuvalt kontekstist,“ seletab lähenemise olemust prof Margit Sutrop.

„Konstanzi ülikooli Tartu päevade fookus oli eetikal ja selles vallas oleme jõudnud sinnani, et saajatest oleme muutunud andjateks,“ räägib visiidist prof Margit Sutrop. „15 aastat tagasi aitas Konstanzi ülikool läbi Volkswagen Stiftungi toetuse luua Tartu ülikooli eetikakeskuse, nüüd anname meie tagasi ja aitame Konstanzi ülikoolil eetika teemaga tegelda.“

Konstanzi ülikooli akadeemilise aasta avaüritusel pidas prof Margit Sutrop teaduseetika teemalise loengu. Järgmisel päeval toimus Konstanzi ülikooli ja Tartu ülikooli eetikakeskuse ühisel ettevalmistusel teaduseetika konverents "Uurimisvabaduse piirid ja teadlaste ning ülikoolide vastutus", kus esinesid ka Konstanzi ülikooli prof emer, Tartu ülikooli audoktor prof Jürgen Mittelstrass, Tartu ülikooli Euroopa õiguse prof, Euroopa Inimõiguste Kohtu kohtunik Julia Laffranque ning Viini ülikooli professor Dr Johannes Rath. Konverentsil tutvustati äsja Konstanzi ülikooli senatis vastu võetud hea akadeemilise tava juhtnööre, mille väljatöötamises osales rektori kutsel ka Tartu ülikooli professor Margit Sutrop.

Partnerleping Tartu ülikooli ja Konstanzi ülikooli vahel sõlmiti 2001. aastal. Koostööd on tehtud filosoofia,  füüsika-keemia, bioloogia, majanduse ning meedia ja kommunikatsiooni valdkondades. Viimastel aastatel on Tartu ülikool peamiseks Konstanzi ülikooli teadlaste ja õppejõudude võõrustajaks olnud õigus-, filosoofia-, majandus-, sotsiaal- ja haridusteaduskond. Lisaks kahepoolsele koostöölepingule on Erasmuse programmi raames Konstanzi ülikooli vastavate teaduskondadega üliõpilasvahetuse leping mitmetel Tartu ülikooli teaduskondadel. Tihe koostöö on ka kahe ülikooli raamatukogul.

Ajakirja Times Higher Education (THE) värskeimas maailma ülikoolide edetabelis on Konstanzi ülikool 175. kohal, Saksa ülikoolide arvestuses 17. kohal. Konstanzi ülikooli tugevuseks on teadustöö, välisraha kaasamisel ühe professori kohta ollakse saksa ülikoolidest parimal kohal. Teadusuuringutes on Konstanzi ülikooli neljaks fookusvaldkonnaks humanitaar- ja sotsiaalteadustes kultuuriuuringud ja otsustamisteadused, elu- ja loodusteadustes keemiline bioloogia ja ökoloogia ning nano- ja materjaliteadused.

Lisainfo: Prof Margit Sutrop, Tartu ülikooli eetikakeskuse juhataja, tel 520 7183, e-post margit.sutrop [ät] ut.ee.

Ellujäämiseks on vaja (lõkke)soojust, head seltskonda, turgutavat vestlust ja kosutavat jooki. Fotograaf Jassu Hertsmann kutsus asjaosalised kargel talvehommikul metsa seda kõike omal nahal järele proovima.

Ellujäämise kunstid

Üliõpilane juhendajaga arheoloogialaboris

Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna karjääripäev

Inimesed istuvad laval, taustaks on ekraanile on kuvatud videokõne.

Tartu ja Konstanzi ülikoolid tähistasid 20 aastat sõprust