Autor:
Kaisa-Maris Hagel

Üksildust leevendab kuuluvustunne

Tartu Maailmaülikool võttis Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 avanädalast osa tõsise ja süvitsi mineva teemakäsitlusega - 25. jaanuaril räägiti Navi Akadeemias üksildusest ühiskonnas. Kogu päeva läbis veendumus, et ükski teenus ega abivahend ei saa asendada tõelist suhtlust inimeste vahel.  

Osalejad koos osalevate ekspertidega arutlesid, kuidas väheneva ja vananeva rahvastikuga ühiskonnas üksildusele tõhusalt reageerida. Kogemuslugusid kuulates ja neid teoreetiliste seisukohtadega sidudes küsiti, kuidas meil oleks vähem end kõrvalejäetult tundvaid inimesi. Kogu päeva modereeris ajakirjanik ja suhtekorraldaja Daniel Vaarik meediakanalist Levila, sest akadeemia teemapüstituse üks tõugetest oli pärit just Levila artiklist „Võitlus üksildusega”. Arutelusid ja päeva kulgu on võimalik ka järelvaadata UTTV keskkonnast.  

Tartu Ülikooli ajakirjanduse professor Halliki Harro-Loit rääkis oma veebiettekandes üksijäetusest töökohal ja organisatsioonides. Tema loengut toetas Tartu Ülikooli eetikakeskuse Mari-Liisa Parderi juhitud elulistest juhtumitest kantud töötuba. Tartu Ülikooli sotsiaalse innovatsiooni teadur ja kogukonnatöö ekspert Dagmar Narusson vaheldas oma loengut aruteludega ja nii otsiti vastuseid küsimustele: mida teha, et kogeda kuulumist kogukonda? Mida saame üksildusest hoidumiseks teha ära isiklikult, teiste ja kogukonna heaks? Enese hästi tundmiseks on vaja, et saaksime kellegi kohta öelda „minu inimesed”. Narusson rõhutas: „Igaüks meist on teiste jaoks suhetekeskkonna looja.” 

Lisaks loengutele ja töötubadele käsitlesid üksilduse erinevaid nägusid ka Navi Akadeemias avatud näitus ja peetud paneeldiskussioon. Navilt pärit kunstnik Lauri Trolla rääkis oma fotonäitust „ADHD” tutvustades, et see kõneleb korraga nii väga isikliku kui samal ajal ka universaalse loo inimese suhestumisest erinevate meediumitega ja üksiolekust tekkinud virvarri keskel. 

Navi Akadeemia lõpetas paneeldiskussioon, milles osalesid Võrumaa Arenduskeskuse suunajuht ja pereterapeut Küllike Hein, Võru HUUBi tegevjuht Emil Aništšenko ja Soome Instituudi juhataja Hannele Valkeeniemi. Valkeeniemi võrdles Eestit ja Soomet ning tunnistas, et erinevad eagrupid on Soomes Eestist veel enam eraldatud, kuigi just sotsiaalne seotus ja dialoog ühiskonnagruppide vahel on üksildustunde vähendamise võti. Asendades monoloogikultuuri ühiskonnas dialoogikultuuriga, suurendame kuuluvustunnet, mõistmist ja rahulolu, sest kõik soovivad kuhugi kuuluda, olla märgatud ja mõistetud.  

 

Pilte üritusest leiad siit!

 

Navi Akadeemiat korraldasid Navi Külaselts ja Tartu Ülikooli eetikakeskus Tartu Maailmaülikooli projekti raames. Tartu Maailmaülikool on osa Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist ning selle raames toimuvates kogukonna-akadeemiates korraldatakse väärtusarutelusid, tutvustatakse kogukondlikkuse teooriat ja teadust muudel kogukondi huvitavatel teemadel. 

 

 

Vaata lisaks:

  • Arutelumängu „Eesti rahva sada valikut“ on võimalik ette tellida ning tutvuda selle digitaalse versiooniga. Loe lähemalt Tartu Ülikooli eetikakeskuse veebilehelt
  • Tutvu ka Tartu Maailmaülikooli programmiga projekti veebilehel.

 

 

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Mustvalge foto üksikust mehest, istumas trepil, pea maas

Ruth Rebecca Tietjen peab ettekande eksistentsiaalsest, sotsiaalsest ja poliitilisest üksindusest

Pildil on inimesed seismas ja esitlust esitlemas.

Kultuuripealinn tõi esile Võru linna laste ja noorte heaolu teema

Navi lastelaager

Tartu Maailmaülikooli programmi viimasel üritusel suunatakse pilk lapsesõbralikkusele