Andres Tennus

USA filosoofiaprofessor peab ettekande Kanti moraalifilosoofia ja valetamise teemadel

18. oktoobril esineb filosoofia osakonna mõtteloo seminaril prof James E. Mahon, kes peab ettekande „Kant ja kolm kohustust mitte valetada“.

James E. Mahon, New Yorgi Linnaülikooli Lehmani kolledži filosoofiaprofessor, on angloameerika traditsioonis üks põhiautoreid valetamise ja petmise teemal ning tema sulest ilmub peagi Cambridge’i Ülikooli kirjastuse alt ka monograafia Immanuel Kanti valetamiseteemalistest vaadetest – „Kant on Lies“. Mõtteloo seminaris peabki ta ettekande selle peagi ilmuva monograafia ühe peatüki põhjal.

Oma ettekandes „Kant and the Three Duties Not to Lie“ („Kant ja kolm kohustust mitte valetada“) väidab Mahon, et Kanti moraalifilosoofias on kolm kohustust mitte valetada: õiguslik kohustus inimkonna kui terviku ees, õiguslik kohustus teise inimese ees ning täiuslik eetiline kohustus iseenda ees.

Mahon kirjutab ettekande tutvustuses, et tema arvates tuleb Kanti teoses „Alusepanek kommete metafüüsikale“ (1785) toodud näidet selle kohta, et teistele ei tohi valetada, vaadelda mitte kui eetilist, vaid kui õiguslikku kohustust. Näiteks, kui keegi lubab teisele inimesele laenu saamise eesmärgil, et maksab raha kiiresti tagasi, siis tuleb seda vaadata kui valet, mis rikub teise inimese õigusi.

James E. Mahoni uurimisteemadeks on moraalifilosoofia ja selle ajalugu ning varane kaasaegne filosoofia. Ta on publitseerinud palju valetamise ja sellega seonduvatel teemadel nagu petmine, vaikimine, saladused ja fiktsioon.

Mõtteloo seminar toimub 18. oktoobril kell 16.15-17.45 Jakobi 2-336. Kõik huvilised on oodatud!

Seminari korraldab Tartu Ülikooli filosoofia osakonna mõtteloo õppetool.

Päisefoto: Kanti surimask TÜ Kunstimuuseumi kogus. Foto. Andres Tennus, Tartu Ülikool / Prof James E. Mahon. Foto: Erakogu

Tudengid rõõmsalt laua taga istumas

Praktikavõimalused eetikakeskuses

Üliõpilane juhendajaga arheoloogialaboris