Triin Paaver

„Kaose ja korra piiril“ leidis sooja vastuvõttu

22. märtsil leidis Tallinnas Hopneri majas aset intervjuuraamatu "Kaose ja korra piiril. Kasvatusest ja haridusest. Isiklikult" esitlus-aruteluõhtu. Raamatusse on intervjuu andnud Ly Seppel-Ehin, Rein Taagepera, Liisa Pakosta, Lembit Peterson, Piret Veerus, Helve Särgava, Igor Kotjuh, Sirje Norden, Justin Petrone ja Mari Kalkun. Raamatu kaanefoto autor on Tartu Ülikooli professor, füüsik Jaak Kikas.

Tegemist on põneva kultuuriloolise dokumendiga, mis raamatu autori Tiia Kõnnussaare sõnul on katse tabada õhusolevat eesti kultuuris – kus me parasjagu oleme oma vanemlike väärtuste ja põhimõtetega.

„Minu jaoks on see kõigepealt inspireeriv raamat,“ ütles Kõnnussaar. „Nendes intervjuudes avaldub nii inimeseks olemise ilu kui ka raskus. Me kõik seisame silmitsi elu suure müsteeriumiga: kuidas väikesest inimesest, maimukesest kasvab indiviid, isiksus. Ja see viib mõttele, kas meie elamise kultuur toetab laste inimeseks kasvamist, ja kas meie elamise kultuur toetab lapsevanemaks olemist.“

Aruteluõhtu pealkirjaga „Kolmas muutuja – digimaailm“ oli pühendatud ühele raamatu teemale: kuidas on meie maailma ja suhteid teiste inimestega muutnud pidev võrgus olemine ja digimeedia kasutamine.

Ettekandega esines luuletaja ja psühhoterapeut Ly Ehin-Seppel, kes kõneles hikikomoridest Eestis ja Jaapanis. Ajakirjanduse professor Halliki Harro-Loiti ettekanne oli digimeedia regulatsioonidest. „Lootus on, et lapsevanemad ühinevad ja võtavad midagi oma laste kaitseks ette,“ sõnas professor Harro-Loit.

Luuletaja ja literaat Igor Kotjuh jutustas loo elust enesest  sulastest ja kuningatest ühes kooliklassis. Kasvatusteadlase Tiiu Kuurme ettekanne oli elamise kultuuri ja lapsepõlve muutumisest kaasaegses maailmas.

Vestlusõhtu ja raamat leidsid publiku hulgas sooja vastuvõttu.

Raamatu on välja andnud Tartu Ülikooli eetikakeskus Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi „Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-2013“ jätkuprogrammi 2015-2020 raames.

Päisefotol: Vasakult: Ly Seppel-Ehin, Tiia Kõnnussaar ja Tiiu Kuurme

Lapsed laua ümber eetikakeskuse väärtuste mänguga

Võru linn peab lastesõbralikkust oluliseks

Kant 300 näituseinfo kujundus koos joonistusega Kantist