Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsus kokku üle-eestilise võrgustiku koostööks tehisintellekti eetika vallas.
Tehisintellekti eetika-alase koostöö võrgustiku eesmärk on koordineerida ja ühendada tehisaru- ja eetikavaldkonna tegevust Eestis. Võrgustiku esimene kohtumine toimus 28. novembril Tartu Ülikooli eetikakeskuse, arvutiteaduse instituudi ja Eesti tehisintellekti tippkeskuse (EXAI) korraldatud seminaril „Tehisintellekti eetika: innovatsiooni pidur või hea teaduse arengumootor?“.
Tartu Ülikooli eetikakeskuse ja Eesti tehisintellekti tippkeskuse eetikanõukogu juhataja professor Margit Sutrop märkis, et tehisintellekti valdkond areneb kiiresti ja selle käigus tõstatub üha uusi eetilisi küsimusi, mistõttu vajab teema põhjalikku arutelu. „Tehisintellekti teemadega tegeletakse Eestis eri tasanditel – lisaks teadustööle ka õpetamises, nii üld- kui ka kõrghariduses, poliitikakujundamises ja ettevõtluses. Tehisintellekti eetikakoostöö võrgustik hakkab otsima võimalusi tehisaru pädevuse kasvatamiseks Eestis. Seejuures on plaanis korraldada koostööseminare, õppekohtumisi ning teadus- ja koostööprojekte nii Eesti kui ka välismaa ekspertidega. Võrgustikul on neli peamist eesmärki: õppida üksteiselt, jagada teadmisi, hoida end kursis teiste võrgustiku liikmete tegemistega ning tutvuda käimasolevate projektidega,“ sõnas Sutrop.
Võrgustik toetab Eesti tehisintellekti tippkeskuse tööd, aidates kaasa tehisaru arendamisele ja vastutustundlikule rakendamisele. Tänavu mais loodud tippkeskus arendab uuenduslikke meetodeid, mis aitavad töötada välja usaldusväärseid tehisintellektisüsteeme. Loodud metoodika abil edendatakse tehisintellekti võimekust sellistes Eestile olulistes valdkondades, nagu e-valitsemine, tervishoid, äriprotsesside juhtimine ja küberturvalisus.
Tippkeskuse eetikanõukokku kuuluvad peale juhataja professor Margit Sutropi veel Hertie erakõrgkooli professor Joanna Bryson, Erlangeni ja Nürnbergi Friedrich Alexandri Ülikooli teadur Björn Lundgren ning Timelexi advokaadibüroo vandeadvokaat Pieter Gryffroy. Eetikanõukogu teaduslik sekretär on Tartu Ülikooli eetikakeskuse teadur Mari-Liisa Parder.
Seminari toimumist toetas Eesti tehisintellekti tippkeskus (EXAI) ning seda rahastas Haridus- ja Teadusministeerium.