Tartu Ülikooli muuseumis toimus 3. oktoobril 2024 konverents „Usaldus = ellujäämine?! Kust tuleb ja kuhu kaob usaldus ning kuidas jääda ellu?“. Koos ekspertidega avati teemat ellujäämise ja kriisi, kogukonna ja koostöö ning teaduse vaatepunktist.
Konverents võttis kokku Tartu Ülikooli eetikakeskuse Tartu Maailmaülikooli projekti, mis oli osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammist. 2022-2024 kestnud programmi on seni mahtunud 45 sündmust ning koos veebiosaluse ja järelvaatamisega on neist osa saanud 16 000 inimest.
Konverents on järelvaadatav UTTV veebilehelt!
Konverentsi esimeses pooles rääkisid teadlased teaduse usaldamisest. Teadlane ja VERITY projekti teaduskoordinaato Agata Gurzawska selgitas, mida teadlased saavad teha, et suurendada avalikkuse usaldust teaduse vastu. Filosoof ja poliitik Margit Sutrop ja sotsioloog ja kommunikatsiooniuurija Külliki Seppel mõtisklesid, millest koosneb usaldus teaduse vastu ning millised tegurid seda mõjutavad. Kestlikkuse sotsioloogia kaasprofessor Kati Orru ja kriisisotsioloogia nooremteadur Kristi Nero tutvustasid uurimistulemusi, mis näitasid, keda haavatavad ühiskonnagrupid kriisi ajal usaldavad.
Edasi käsitleti kogukondlikkuse ja usalduse seoseid ning jagati ellujäämise lugusid, kus usaldus kas lahkus või tuli tagasi. Sotsiaalse heaolu nooremlektor Merle Linno ja Tartu Maailmaülikooli projektijuht Triinu Laan rääkisid usaldusest Lõuna-Eesti kogukondades, tuginedes Tartu Maailmaülikooli projekti mõju-uuringu intervjuudele. Karula rahvuspargi kogukonna liige Lilian Freiberg jagas pea aastatagust kogemuslugu Karulast, kus terve piirkond oli nädalateks elektrita. Ta vastas küsimustele: kelle vastu usaldus kasvas, kelle vastu see kahanes ja mida oleks saanud teisiti teha?
Arutelus koos kommunikatsioonieksperdi ja poliitikavaatleja Põim Kamaga keskenduti usalduse rollile ühiskondlikes, poliitilistes ja majanduslikes suhetes. Põim Kama, üks kolmest ettevõtjast, kes kirjutas hiljuti palju tähelepanu saanud avaliku kirja „Kagu-Eesti paraolümpia ehk 12 õhtusööki“, nentis, et kahjuks hakatakse usaldusest rääkima alles siis, kui seda enam ei ole, ning usalduse kao taga on sageli katkenud väärikus.
Kirjanik Valdur Mikita sõnum keskendus lihtsale füüsilisele tööle, mis on aegade algusest kogukondi liitnud. See on sotsiaalse suhtluse vorm, ellujäämise strateegia ja osa identiteediloome protsessist. Ta tõi näiteks varasemad paljunäinud põlvkonnad, kes oskasid hoolimata eluraskustest elada kibeduseta, „käsi taskus kartulit pitsitamas“. Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator Annela Laaneots lisas kuulajatele näite kultuuripealinna korraldusprotsessist kui usalduse teekonnast.
Konverentsipäevale lisas meeleolu Tartu Waldorf Teatri etendus „Heade mõtete linn“, mille autor ja lavastaja on Külli Aavakivi. Igal tartlasel on oma lugu Tartuga ning neid esitasid Tartu Waldorfgümnaasiumi 8.–10. klassi õpilased. Päeva modereeris ja arutelusid juhtis Robin Liiber, kes on Tartu Ülikooli riigiteaduste tudeng, sotsiaalvaldkonna üliõpilasesindaja ning uhke Tarvastu mulk.
Visuaalne lihtsustaja Kati Orav aitas kohapeal luua pildilisi seoseid ja tähendusi ning tõi esile kollektiivse õppimise, erksad emotsioonid ja värsked mõtted. Ta kogus kogu päeva jooksul osalejate märkamisi ja kandis need päeva lõpuks kokkuvõtvale postrile.
Konverentsipäeva lõpetas filmi „Official Secrets“ / „Riigisaladus“ ühine vaatamine ning sellele järgnenud vestlus. Vestluses vilepuhumise, sõnavabaduse ja ajakirjaniku vastutuse teemadel jagasid mõtteid Halliki Harro-Loit ja Briti ajakirjanik Martin Bright, kes paljastas filmi aluseks olnud loo.
Fotojäädvustused konverentsilt!
(Fotode autor on Sirli Lanemann)
Konverents võttis kokku Tartu Ülikooli eetikakeskuse Tartu Maailmaülikooli projekti, mis on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammist. Projekti raames toimus Lõuna-Eestis kogukonnaakadeemia tüüpi ürituste sari, mille käigus kohtusid Lõuna-Eesti aktiivsed kogukonnaliikmed maailma tippteadlastega, et vahetada kogemusi ning otsida lahendusi nii üleilmsetele kui ka kohalikele probleemidele. Partnerina oli Tartu Maailmaülikooli tegemistesse kaasatud ka Tartu 2024 projekt „Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm“.