Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi kuulunud Tartu Maailmaülikooli üritustesarja raames korraldati 47 teadlasi ja kogukondi ühendavat kohtumist, millest sai osa 17 966 inimest. Koos otsiti kohalike näidete eeskujul lahendusi üleilmsetele probleemidele ja vastupidi. Kogukonnad jätkavad maailmaülikooli teemade käsitlemist ja ürituste korraldamist ka edaspidi.
Ellujäämise kunstid Lõuna-Eesti kogukondades
Tartu Maailmaülikooli üritusi korraldas Tartu Ülikooli eetikakeskus koos 13 Lõuna-Eesti asutuse ja organisatsiooniga. „Mul on hea meel, et täitus meie soov suurendada Lõuna-Eesti kogukondades arusaama, et teadusest, ühistest väärtustest ja eelarvamustevabast mõttevahetusest on palju kasu,“ ütles projektijuht Triinu Laan. „Me lõime koos mu kodukeeles öelduna „inemiseperi ilma“ ehk maailma, mis kestab ja kus meil on hea olla.“
Aastatel 2022–2024 toimunud kogukonnaakadeemia tüüpi üritustel pühenduti ellujäämise kunstidele. Maailmaülikool viis kolme tegutsemisaasta jooksul kokku Lõuna-Eesti piirkonna elanikud ja teadlased, et arutleda väljaspool suuri tõmbekeskusi kohalike jaoks olulisi kestlikkusteemasid.
Tõhus koostöö viib vastastikuse kasuni
Üritusi ühendavateks teemadeks kujunesid kohalike elanike kokkuhoidmine ja koostöö ning ühiskonna väärtused. Näiteks korraldati Peipsiääre valla külades dialoogiõhtuid, mille eesmärk oli tuua inimesed kokku, et arutleda, kuidas vähendada kõrvalejäetust ja õppida üksteist kuulama. Neis DIACOMET-i teadusprojekti eksperdina kaasa löönud Tartu Ülikooli eetika teaduri Mari-Liisa Parderi sõnul oli see kõigile väärtuslik kogemus, kus leidis praktilist kasutust Soome teadlaste välja töötatud dialoogimeetod. „Õppisime koos, kuidas viia rahulikult läbi selliseid väärtusarutelusid, mis võivad tuliseks kätte minna,“ ütles Parder.
Maailmaülikooli kõigi 13 partneri esindajatega tehti uuringuintervjuud, mille käigus saadi teada palju huvitavat kogukondade praegustest katsumustest ja väärtusruumist. Intervjuudest jäi kõlama mõte, et ülikooli abiga suudeti üritustel teemad selgelt ja arusaadavalt lahti seletada. Tunti ka rõõmu, et teadlased ei tulnud ülevalt alla õpetama, kuidas ja mida teha, vaid pakkusid laiemat ülevaadet ja tausta.
Lisaks leidis maailmaülikooli üritustel palju kasutust eetikakeskuse väärtus- ja dialoogikultuuri edendav meeskonnamäng „Eesti rahva sada valikut“. „Maailmaülikooli ettevõtmistel toetas see ühtaegu tõsine ja lõbus mäng ühiste väärtuste otsimist kogukondades ja ühiskonnas laiemalt,“ kinnitas mängu projektijuht Triin Paaver.
Ürituste mõju ja tulevikuplaanid
Eestvedajad kinnitavad, et ehkki kultuuripealinna aasta jõuab lõpule, jäävad maailmaülikooli üritustel loodud väärtuslikud sidemed kestma. Tuleval aastal jätkatakse intervjuude analüüsiga, samuti on oodata nii populaarteaduslikke kajastusi kui ka teadusartikleid koostöös Tartu Ülikooli ühiskonnateaduste instituudi teadlastega. Sellest on abi teadlaste ja kogukondade edasiste koostööplaanide tegemisel.
Maailmaülikooli loengute ja arutelude salvestised leiab programmi kokkuvõtteartiklite juurest. Samuti saab kuulata taskuhäälingut „Eetikakeskustelu“ ja lõunaeestikeelsete populaarteaduslike audioloengute sarja „Tiidüsjutt“.
Maailmaülikool aitas tuua teadust ja teadlasi lõunaeestlastele lähemale. Kogukonnaüritusi jätkatakse suurema teadmistepagasi ja julgusega kutsuda teadlasi argiteemade mõtestamiseks ja probleemide lahendamiseks kaasa mõtlema. „See silmapaistev üritustesari esindab kõige paremas mõttes teaduskommunikatsiooni ideed kahepoolsest suhtlusest. Dialoog maapiirkondades, väljaspool tõmbekeskusi on oluline nii kohalike elanike kui ka teadlaste jaoks,“ kiitis Tartu Ülikooli teaduskommunikatsiooni nõunik Piret Ehrenpreis.
Tartu Ülikooli eetikakeskuse Tartu Maailmaülikooli projekt oli osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammist. Projekti raames korraldati Lõuna-Eestis kogukonnaakadeemia tüüpi üritusi, mille käigus kohtusid aktiivsed lõunaeestlased maailma tippteadlastega, et vahetada kogemusi ning otsida lahendusi nii üleilmsetele kui ka kohalikele probleemidele. Partnerina oli Tartu Maailmaülikooli tegemistesse kaasatud ka Tartu 2024 projekti „Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm“ meeskond.