Kati Orav ja Kertu Rajando

Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub arutlema usalduse ja ellujäämise seoste üle

3. oktoobril toob Tartu Ülikooli eetikakeskus kokku oma ala eksperdid nii Eestist kui ka välismaalt, et rääkida usalduse eri tahkudest. Tartu Ülikooli muuseumis toimuvale konverentsile on oodatud kõik, kes soovivad üheskoos rääkida usaldusest ja kogukonnast kui meie kõige väärtuslikumast ellujäämisgarantiist praeguses ebakindlas maailmas.

Konverentsil Usaldus = ellujäämine?! Kust tuleb ja kuhu kaob usaldus ning kuidas jääda ellu? uurime ja mõtestame usalduse rolli ellujäämises ning kogukondade arengus. Koos kohalike ja välismaiste ekspertidega heidame valgust teema eri tahkudele.

• Ellujäämine ja kriisid. Milline on usalduse roll kriisiolukorras (nt pikaajaline elektrikatkestus, kliimamuutused, pandeemia või majanduslangus)?

• Kogukond ja koostöö. Kuidas luua ja tugevdada usaldust kohalikus ja üleilmses kogukonnas ning nende vahel?

• Teadus ja innovatsioon. Kuidas saab teadus aidata lahendada tänapäeva kriitilisi probleeme ja kasvatada ühiskonnas usaldust?

Konverentsiprogrammi kuulub ka heade mõtete linna Tartu teemaline etendus Tartu Waldorfi Teatrilt. Lavalaudadel saavad sügavad ideed vormi nooruslikus esituses.

TARTU ÜLIKOOLI MUUSEUMI VALGES SAALIS (LOSSI 25)
TERE TULEMAST JA HAKKAME AGA PEALE!
9.00–10.00 Ekskursioon soovijatele Tartu Ülikooli muuseumis
9.45–10.00 Kohv
10.00–10.10 Tervitussõnad: Anneli Saro, Tartu Ülikooli Humanitaarteaduste ja kunstide valdkonna õppeprodekaan ja Kuldar Leis, SA Tartu 2024 juhatuse liige. Konverentsi jutuvooge juhatab Robin Liiber, Tartu Ülikooli riigiteaduste tudeng, sotsiaalvaldkonna üliõpilasesindaja ja uhke Tarvastu mulk.
10.10–10.20 Kati Orav, visuaalne lihtsustaja: Kuidas me täna koos pildilisi seoseid ja tähendusi loome?

TEADLASE PILGU LÄBI: KES ON VÄÄRT USALDUST?
10.20–11.10 Agata Gurzawska, teadlane ja VERITY projekti teaduskoordinaator: The ecosystem of trust in science: the role of stewards of trust / Usalduse ökosüsteem teaduses: usalduse hoidjate roll / ettekanne tõlgitakse eesti keelde.
11.10–11.40 Margit Sutrop, filosoof ja poliitik (Riigikogu liige), Külliki Seppel, sotsioloog ja kommunikatsiooniuurija: Kas me teame, millel põhineb usaldus teaduse vastu?
11.40–12.10 Kati Orru, kestlikkuse sotsioloogia kaasprofessor ja Kristi Nero, kriisisotsioloogia nooremteadur: Ühiskonna kriisikindlusest ja kerksusest ning usalduse rollist selles.
12.10–12.15 Kati Orav, visuaalne lihtsustaja: Kuidas meil läheb? Eredad taipamised ja elamused.
12.15–13.00 Lõuna

OTSE ELUST: KAS KUSKIL ON TURVAVÕRK?
13.00–13.40 Tartu Waldorf Teatri etendus „Heade mõtete linn", autor-lavastaja Külli Aavakivi, laval Tartu Waldorfgümnaasiumi 8.–10. kl draamaringi õpilased.
13.40–14.10 Merle Linno, sotsiaalse heaolu nooremlektor, Triinu Laan, Tartu Maailmaülikooli projektijuht: „Nagu pehmesse turvavõrku...” Usaldusest Lõuna-Eesti kogukondades Tartu Maailmaülikooli projekti mõjuuuringu intervjuude põhjal.
14.10–14.40 Lilian Freiberg, Karula rahvuspargi kogukonna liige: „Mis me ilma teieta teeksime?!” Usalduse arütmia elektrivarustuse kriisis Karula kogukonnas.
14.40–15.00 Kohv

SIIT JA SEALT VEEL: MILLEST ELLUJÄÄMINE KOOSNEB? AGA USALDUS?
15.00–15.30 Annela Laaneots, Tartu 2024 Lõuna-Eesti koordinaator: Tartu 2024: Lõuna-Eesti ajalooliselt suurim koostöö.
15.30–16.00 Arutelu
16.00–16.30 Valdur Mikita, kirjanik: Kellujäämise kunst.
16.30–16.40 Kati Orav, visuaalne lihtsustaja: Usaldus ja ellujäämine - meie pilt.
16.40–17.30 Vastuvõtt

TARTU ÜLIKOOLI PHILOSOPHICUMI RINGAUDITOORIUMIS (JAKOBI 2-226)
VILEPUHUJA: KITUPUNN, KANGELANE VÕI MÄRTER?
18.00–20.00 Film „Official Secrets" / „Riigisaladus" / filmil on eestikeelsed subtiitrid.
20.00–21.00 Briti ajakirjaniku Martin Brightiga vestleb Tartu Ülikooli ajakirjanduse professor Halliki Harro-Loit. Bright on tuntud uuriv ajakirjanik, kes paljastas loo, mille põhjal tehti Hollywoodi film „Riigisaladus". Praegu töötab ta toimetajana asutuses Index on Censorship (Tsensuuri Indeks, sõnavabaduse kaitse ja edendamisega tegelev MTÜ).

Üritus on leitav ka Facebookist.

Konverents võtab kokku Tartu Ülikooli eetikakeskuse Tartu Maailmaülikooli projekti, mis on osa Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammist. Projekti raames toimus Lõuna-Eestis kogukonnaakadeemia tüüpi ürituste sari, mille käigus kohtusid Lõuna-Eesti aktiivsete kogukondade liikmed maailma tippteadlastega, et vahetada kogemusi ning otsida lahendusi nii üleilmsetele kui ka kohalikele probleemidele. Partnerina oli Tartu Maailmaülikooli tegemistesse kaasatud teinegi Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 projekt Lõuna-Eesti kogukonnaprogramm.

Vaata lisaks

• Arutelumängu „Eesti rahva sada valikut“ on võimalik ette tellida ning tutvuda selle digitaalse versiooniga. Loe lähemalt Tartu Ülikooli eetikakeskuse veebilehelt.
  • Tutvu ka Tartu Maailmaülikooli programmiga projekti veebilehel.
Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!
Visuaal õpetajate eetikakoodeksi töötoa üritusele- tahvel, kuhu joonistatakse kriidiga

Tartu Ülikooli eetikakeskus kutsub õpetaja eetikakoodeksi lühiseminarile!

Õpetaja eetikakoodeksi arutelul mõtestati õpetaja rolli tänapäeval

Pildil on lapsed õpetajaga õppetegevusi tegemas

Ida-Virumaa lasteaednikud arutavad seminaril eestikeelse õpikeskkonna loomist