Ülle Tillmann

Navi Akadeemia alustas üksilduse teema käsitlemisega

Navi Külaseltsi aruteluseminaril jagati mõtteid ja kogemusi üksinduse ja üksilduse teemal.

8. novembril toimunud arutelu soojenduseks mängiti mängu „Eesti rahva sada valikut“, mis juhib osalejaid kuulama teisi, rääkima oma väärtustest ning leidma ühisosa. Arutelu käigus tõdeti, et üksildus on kasvav probleem ühiskonnas. Selle põhjuseks on mitmed tegurid, sealhulgas linnastumine, tööhõive muutumine, sotsiaalmeedia ja teenuste kolimine internetti. Kriisikohti tekitavad kindlasti muutused, üleminekud ühest eluetapist teise. Parim on, kui inimene ise mõistab, et saab oma üksildusetunde vastu midagi ära teha: minna seltskonda, helistada kellelegi vms.

Kuid kuidas julgustada neid, kes ise suhtlust ei algata? „Tuleb pakkuda tähelepanu, helistada ka näiteks siis, kui nagu ei olegi millestki konkreetsest rääkida,“ tõdes üks seminarist osavõtja. Kõlama jäid mõtted, et kogukondlikkus ei tähenda alati lähimat sõpruskonda, kuid hulka inimesi, kes aktsepteerivad ja hindavad üksteist ning on valmis koos tegutsema.Vanamoodsana tunduvad „niisama“ helistamine ja ette teatamata „niisama“ kellegi juurest läbiastumine võivad olla väga sobivad tähelepanuavaldused end väljajäetuna tundvale inimesele.

Suvises lastelaagris väljendasid ka lapsed oma mõtteid üksilduse kohta. Lapsed leidsid, et üksinda võib enda tunda ka vägagi rahvarohkes kohas ja üksildustunde teeb ebameeldivaks väljajäetuse tunne. Mis selle vastu aitaks? Laste vastused olid lihtsad: „Alustan juttu, ei väldi teisi, lähen kuhugi, kus saab suhelda“. Lisaks tajusid lapsed ka enda vastutust märgata kaaslase üksildust: „Lähen üksiku lapse juurde ja küsin, kuidas tal läheb“.

Navi Seltsimaja on alates 2020. aasta sügisest populaarne Tartu Ülikooli väärikate ülikooli kogunemiskoht, kusjuures loenguid tullakse kuulama ka kaugemalt. See on hea alus tõsisemaks süvenemiseks üksilduse teemasse, mis puudutab praegusel ajal kogu ühiskonda. Koostöös Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektiga Tartu Maailmaülikool on tänaseks räägitud üksildusest nii laste ja noortega kui ka täiskasvanute ja eakatega. „Üksildusel võib olla väga mitu nägu,“ ütleb Navi Külaseltsi juhatuse liige ja Tartu Ülikooli väärikate ülikooli vedaja Ülle Tillmann ning kutsub kõiki arutelu jätkama 25. jaanuaril 2024 Navi Seltsimajas toimuvas Navi Akadeemias, kus teadlaste ja ekspertide abiga üksilduse teemat mitmest kandist lahatakse.

Navi Akadeemiat korraldavad Navi Külaselts ja Tartu Ülikooli eetikakeskus Tartu Maailmaülikooli projekti raames. Tartu Maailmaülikool on osa Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.

Vaata lisaks:

• Loe lähemalt, mis mõtteid jagati Eesti põliskeelte seminari hetkeseisu ja tulevikuvõimaluste kohta Tartu Ülikooli eetikakeskuse veebilehelt
  • Tutvu ka Tartu Maailmaülikooli programmiga projekti veebilehel

Pildil on viis inimest istumas ja arutelu pidamas

Kultuuripealinn Kanepis: konverents tõstis esile tööstusliku kanepi väärika ajaloo ja väärt tuleviku

Pildil on inimesed istumas laudade taga

Esmakordselt Eestis – 11 haigla ühine kliinilise eetika seminar

Kultuuripealinn andis pärandusaastale hoogu