Autor:
Viivika Nagel

Rõuge festival kasvatab toidu- ja keskkonnateadlikkust

8.–9. septembril toimub Rõuge Ööbikorus mahetoidu- ja keskkonnateemaline kogukonnafestival „Mina tean, kust tuleb minu toit“. Festivali fookuses on kohaliku toidu, mahetoidu ja keskkonnateemade teadvustamine ühiskonnale. 

Ürituse raames toimuvad erinevad töötoad ja arutelud teadlastega, mis vastavad kolmele teemaküsimusele. Mulla, komposti ja jäätmete teemalises telgis uuritakse koos „Kas sitast saa saia?“.  Kliimast, ilmast ja veest rääkivas telgis on arutluse all „Kas ilm om hukan?“ ning toidu ja selle kasvatamise telgis mõtiskletakse „Kas ma tiiä, midä ma süü?“. Loeng-arutelude ja töötubade ettevalmistamise juures on korraldajaid aidanud Tartu 2024 programm „Kasvades oma toiduga“ ning Eesti Maaülikooli mahekeskus. 

Festivali esimese päeva tegevused on suunatud Rõuge valla haridusasutuste lastele. Päeva raames toimub ka suvel kasvatatud aiasaaduste esitlemine nunnukonkursil.  

Teisel päeval saab ennast lisaks aruteludele ja töötubadele kostitada kultuuriprogrammi ja kohaliku toidu laadaga Uma Mekk. Festivali erinevad tegevused aitavad osalejatel mõista, kuidas toimime meie ja maailm toidulaua ümber. 

Festival mitte ainult ei propageeri keskkonnasäästlikkusest, vaid on ka korraldatud vastavaid põhimõtteid järgides. Kohapeal kasutatakse vaid korduvkasutatavaid nõusid ja sorteeritakse prügi. Korraldajad paluvad osalejatel Ööbikuorgu tulles jagada omakandi inimestega sõitu, tulla jala või kasutada jalgrattaid ja ühistransporti.  

Kogukonnafestival toimub Lõuna-Eesti Kogukonnaprogrammi ja Tartu Maailmaülikooli ürituste raames ning seda korraldab Rõuge vallavalitsus koostöös paljude partneritega. Tartu Ülikooli eetikakeskuse ja Tartumaa Arendusseltsi katusprojektid Tartu Maailmaülikool ja Lõuna-Eesti Kogukonnaprogramm kuuluvad Euroopa kultuuripealinna Tartu 2024 põhiprogrammi. 

Lisainfot festivali kava ja töötubadesse registreerumise kohta saab Rõuge valla kodulehelt

 

Pildil on kamp inimesi käest kinni hoidmas ja ringis liikumas

Kogukondade väärtusvahetuspäev tõi uut energiat

Pildil on neli inimest laua taga istumas ja vestlemas

Peipsiääre valla dialoogiõhtud ehitavad kogukondade vahel sildu

Pildil on inimesed seismas

Üksildust leevendab kuuluvustunne