Autor:
Tartu Ülikooli eetikakeskus

sTARTUp Day’l on esindatud ka humanitaarvaldkond

Tartu Ülikooli eetikakeskuse ekspertide loodud arutelumäng jõudis sTARTUp Day demoalale.  

24.–25. jaanuaril toimuval ärifestivalil on võimalus tutvuda arutelumänguga „Eesti rahva sada valikut“. Tegemist on 2019. aastal valminud mänguga, mida on arendatud nii kaugele, et seda saab igaüks osta või kasutada digiversiooni. Mäng aitab mitmesuguseid igapäevaseid tõsisemaid ja vähem tõsisemaid küsimusi pingevabalt ning lustakalt käsitleda. Festivali demoalal saavad kokku uusimad tooted ja uudishimulikud külastajad.  

Arutelumängu projektijuht Triin Paaver ütles, et kuigi mänge on eetikakeskus ka varem teinud, ei ole ükski neist olnud nii laiale ringile kasutajatele kättesaadav. „Meie järgmised unistused on, et mäng, mis on käinud Lõuna-Eesti kogukondades, jõuaks nüüd ka start-upper'ite saunalavadele. Teadlased tahaksid luua juurde uusi dilemmasid, et veelgi enam kõnetada hetkel ühiskonnas esil olevaid teemasid, nagu näiteks riigikaitse ja küberkius,“ lausus Paaver. „Koolid ja lasteaiad on arutelumängude suured sõbrad juba ammu, kuid rohkem võiks väärtustest rääkida ka kõrgharidus- ja teadusmaailmas ning teisteski avaliku sektori asutustes, valitsusest ja riigikogust rääkimata. Ning muidugi hoiame silmad lahti ingelinvestorite osas, kes oleks valmis toetama teadustöö tegemist ning aitaks mängul minna rahvusvaheliseks,“ lisas Paaver.  

Haridus- ja Teadusministeeriumi toel välja töötatud pabermängu arengute eest saab tänada õigel ajal saabunud võimendust Tartu Ülikooli eksperimentaalarenduse grandi näol, viljakat koostööd hargettevõtete programmiga ning kogukondi kaasavat Tartu Maailmaülikooli projekti. Kui grant andis ekspertidele vahendid võimalike arengustsenaariumite läbi mängimiseks ja digimängu loomise algatamiseks, siis ettevõtluse- ja innovatsioonikeskuse (EIK) abil said vastused mängu tulevikuga seotud küsimused. Olgu selleks siis vähima võimaliku turu määratlemine või teoreetiline võimalus mängu eraettevõttele litsentsimiseks. Tartu Maailmaülikool on Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv projekt, mida veab Tartu Ülikooli eetikakeskus. Projekti raames on mängu abil mitmel kogukonnaüritusel peetud väärtusarutelusid, mis on toetanud nii kogukondi kui ka mängu levikut. 

 

Vaata lisaks:

  • Arutelumängu „Eesti rahva sada valikut“ on võimalik ette tellida ning tutvuda selle digitaalse versiooniga. Loe lähemalt Tartu Ülikooli eetikakeskuse veebilehelt
  • Tutvu ka Tartu Maailmaülikooli programmiga projekti veebilehel.
Pildil on inimesed istumas laudade taga

Esmakordselt Eestis – 11 haigla ühine kliinilise eetika seminar

Navi lastelaager

Kas ikka tasub Ida-Virumaale õpetajaks minna?

Pildil on avaras saalis inimesed istumas laua taga

Kohtla-Järve ja Narva lasteaiad saavad eestikeelsele õppele üleminekul tuge Tartu lasteaedade kogemustest