Andra Siibaku ettekanne tehisintellekti ajastul üles kasvamisest

Illustratiivne visuaal
Autor:
Pexels/ Luis Quintero

Teisipäeval, 8. aprillil kell 16.15 toimub Tartu Ülikooli Delta keskuses (Narva mnt 18, ruum 1008) ja Zoomis eestikeelne kollokvium, kus arutletakse tehisintellekti mõjust lapsepõlvele.

Ettekandes „Lapsed ja noored tehisaru(tus) maailmas“ analüüsitakse tehisintellekti mõju lastele ning antakse soovitusi nende õiguste ja heaolu kaitseks AI-keskses ühiskonnas. Ettekande peab Andra Siibak, Tartu Ülikooli meediauuringute professor.

Kollokviumi kokkuvõte

Tehisintellekti-põhised tehnoloogiad hakkavad tänapäeva laste elusid suunama juba enne nende sündi. Ettekandes vaadeldakse, kuidas on tehisintellektipõhiste tehnoloogiate kasutus kodus, koolis, eakaaslaste võrgustikes ning riiklikul tasandil, hakanud muutma seda, mida tähendab olla laps ja kasvada üles tehisaru(tus) maailmas. Läbi viidud empiiriliste uuringute tulemuste ning rahvusvahelise teaduskirjanduse toel analüüsitakse ettekandes seda, milliseid riske aina aktiivsem tehisarupõhiste tehnoloogiate kasutus endas kätkeb ning milliseid samme tuleks nii lapsevanematel, hariduseedendajatel kui poliitikakujundajatel viivitamatult astuda, et tagada laste ja noorte õigused ning heaolu tehisintellektist küllastunud ühiskonnas. Ettekanne toetub Andra Siibaku ja Giovanna Mascheroni (Universita Cattolica) koostöös valmivale monograafiale „Children and AI: changing digital childhoods?“ (Palgrave, ilmumas 2025).

Image
Illustratiivne visuaal

Filosoofia osakonna avalik kollokviumite sari

Kollokviumi korraldajad on Tartu Ülikooli filosoofia osakond, eetikakeskus ning Eesti tehisintellekti tippkeskus (EXAI). Kollokviumi toetab Haridus- ja Teadusministeeriumi tippkeskuste grant TK213 (Eesti Tehisintellekti Tippkeskus (EXAI)).

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!