Autor:
Triinu Laan

Kogukonna areng on seotud usaldusega

Vastseliina rahvamajas toimunud koostööpäeval viis aktiivne loominguline liikumine hommikudiskol koos pannkookide ja ühiselt kaetud lauaga osalejad sujuvalt aruteludeni kogukonnast ja ühistest väärtustest. 

19. novembril MTÜ Kagu-Eesti Loodusrahva korraldatud kogukonna koostööpäeva saatis küsimus „Kas kogukond areneb usalduse kiirusel?“ Usaldusest, selle kasvamisest ja kogukondlikust koostööst ning ootustest kogukonnale oligi selle päeva aruteludes kõige rohkem juttu. Hea pinnas usalduse kasvamisele ongi suhtlus, kuulamine, koos tegemine ja ka tehtud üle rõõmu tundmine, tähistamine. Küsiti ja arutleti aga veel: Kuidas suurendada panustajate ringi kogukonnas? Kuidas teha asju päriselt, mitte projekti pärast? Kuidas saaksid teismelised orgaaniliselt kogukonna asjadega kaasas olla? Kas on aktsepteeritav mingil perioodil olla ainult saaja rollis? 

Päeva vedas lugusid ja kogemusi jagades koolitaja, ökokogukondade uurija ja Gaia Akadeemia eestvedaja Toomas Trapido. „Sõna „kogukond“ all võidakse mõista väga erinevaid asju, kuid alati sellega kaasaskäivad märksõnad on kuulumine ja ühisosa,“ ütles Trapido. Ka ökokogukonnad võivad olla väga erinevad. Kagu-Eesti Loodusrahva eripäraks on küllalt suurel maa-alal hajusalt elavate sarnase mõtteviisi ja maailmavaatega inimeste koondamine. Paljudel neist on juured siinkandis, kuid enamus on vahepeal elanud mujal ja tulnud siis tagasi. Hoolimata geograafilisest distantsist toimub grupiti tihe suhtlus säästliku tarbimise, ise toidu kasvatamise, käsitöö jms teemadel, kuid mitmed osalejad nentisid pärast koostööpäeva, et päriselt suurema pundiga kokku saada oleks vaja rohkem. Just ühes ruumis tantsimine, lugude jagamine, lastega mängimine, koos toidu nautimine ja selle kõige käigus üksteise märkamine kasvatavad mõistmist erinevate inimeste vahel. Päeva lõpetuseks jagati mõtteid laudkondades Tartu Ülikooli eetikakeskuse väärtusmängu „Eesti rahva sada valikut“ mängides.  

Kogukonna koostööpäev oli sissejuhatuseks 3. veebruaril 2024 Leevil toimuvale Kooskasvamise Akadeemiale ja toimus Tartu Ülikooli eetikakeskuse projekti Tartu Maailmaülikool raames. Tartu Maailmaülikool on osa Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist.  

 

Vaata lisaks:

  • Arutelumängu „Eesti rahva sada valikut“ on võimalik ette tellida ning tutvuda selle digitaalse versiooniga. Loe lähemalt Tartu Ülikooli eetikakeskuse veebilehelt
  • Tutvu ka Tartu Maailmaülikooli programmiga projekti veebilehel.
Pildil on neli inimest laua taga istumas ja vestlemas

Ühiskonnas levinud monoloogide kõrvale vajame järjest rohkem dialooge

Illustratiivne visuaal

Refleksioonipõhine lähenemine toetab teaduseetika arendamist

"Mälupüüdja" detail

Näituse „Ellujäämise poeetika” avab 9. mail vestlusring