Kogukondliku suhtluse toetamiseks korraldas Tartu Ülikooli eetikakeskus Peipsiääre vallas Soome teadlaste dialoogimeetodil põhinevaid vestlusõhtuid.
Tartu Ülikooli eetikakeskus koostöös Peipsiääre vallaga korraldas alates 2024. aasta jaanuarist kuni aprillini kuus vestlusõhtut, millest võttis osa kokku 65 inimest. Ürituste sarja korraldamise ajendiks oli soov pakkuda valla elanikele võimalust jagada oma ootusi kogukonna suhtluse teemadel. Ühtlasi koguti sisendit 19. mail Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva Tartu Maailmaülikooli projekti raames toimuva Peipsiääre valla kogukonnafestivali „Sillad“ jaoks. Vestlusõhtute läbivad küsimused olid näiteks: millist suhtlust ootavad kogukonnad; mida teha, et kogukonnas oleks rohkem tähenduslikke kohtumisi ja kuidas motiveerida inimesi üritustest osa võtma.
Vestlusõhtutel kasutati Soome teadlaste välja töötatud Erätauko (inglise keeles Timeout Dialogue) nimelist avatud dialoogimeetodit, mille eripära on see, et sihiks ei ole lahenduste otsimine, vaid üksteise kuulamine ja mõistmine. Soomes pööratakse erilist tähelepanu sellele, et vestlusringidesse jõuaksid ühiskonnagrupid, kes muidu oma arvamust kuuldavaks teha ei saa. Ka Eestis on selliseid inimesi, kuid ühiskonna tasakaalustatud arenguks ja koostööks on vaja kõigi arvamuste esile jõudmist. Lisaks Erätauko meetodile toetati üksteise kuulamist ja mõistmist Tartu Ülikooli eetikakeskuse ekspertide loodud arutelumänguga „Eesti rahva sada valikut“. Tegemist on lauamänguga, mis aitab tõsiseid ja vähemtõsiseid küsimusi pingevabalt ja lustakalt arutada. Vahend aitab üksteise vaatepunkte paremini mõista, eriarvamustest aru saada ja sellest hoolimata ühisosa otsida.
Tartu Ülikooli eetikakeskuse eetika teadur Mari-Liisa Parder tõi välja, et Peipsiääre kogukondade murekohad on sarnased Euroopa tasandil mureks olevate küsimustega. „Kõrvalejäetus, üksteisega suhtlemise küsimused, sealhulgas kommunikatsioonieetilised küsimused sellest, kellega, kuidas ja mis kanalite kaudu ühendust peetakse, on sarnased. Hea meel on tõdeda, et nii eetikakeskuse meetod väärtusarutelude pidamiseks kui ka Timeout Dialogue meetod on omavahel kenasti ühendatavad. Dialoogiõhtutel olid osalejad väga rõõmsad, et said hinges olevad teemad välja tuua, üksteise mõtteid kuulda ning näha teistsugust perspektiivi igapäeva tegevustele,“ ütles Parder.
Soomes on peetud „Erätauko“ ehk „Aeg maha!“ üleriigilisi dialoogiõhtuid 2020. aastast. Soome Instituudi juhatajal Hannele Valkeeniemil oli suur rõõm kuulda, et meetod töötab hästi ka Eestis. „Näiteks 2023. aasta lõpus arutleti üle Soome toimunud vestlustel üksilduse üle. Olen ise dialoogiõhtute suur fänn, sest need on suurendanud erinevate ühiskonnagruppide mõistmist ja vähendanud kõrvalejäetuse tunnet Soomes. Kokkuvõtted vestlustest on jõudnud riigikantselei avatud valitsemise üksusesse, mis teeb kokkuvõtted ja saadab need poliitikutele ja ametnikele otsuste tegemise taustamaterjaliks,“ ütles Valkeeniemi.
Dialoogiõhtud näitasid, et peamised mured ja rõõmud on valla eri kogukondadel sarnased, kuid samas on igal kandil oma nägu ja identiteet, mida uhkusega hoitakse. „Identiteeti saavad toetada lood, pärimus, looduslikud eripärad. Rahvast toovad kokku traditsioonilised üritused ja usupühad ning parim viis inimesi kodust välja saada on suhtlus ja isiklik pöördumine,“ tõdes Tartu Maailmaülikooli projektijuht Triinu Laan. „Tänu neile üritustele saame tuua kogukonnafestivali seminarile parimad esinejad ja aruteluteemad,“ lisas Laan.
Tänapäeva kommunikatsioonikeskkonna arengud on laiendanud inimeste suhtlusvõimalusi. Arengute kõrval ilmnevad ka ebasoovitavad praktikad, nagu vaenukõne, valeteabe laialdane levik, üksteise vähene kuulamine või mõistmine. Arengute toetamiseks on alustatud teadusprojektiga „Jätku- ja osalussuutlikkuse edendamine ühiskonnas dialoogilise kommunikatsiooni eetika ja vastutuse kaudu“ (DIACOMET), mis toetas ka antud vestlusõhtute toimumisi.
Projekt „Jätku- ja osalussuutlikkuse edendamine ühiskonnas dialoogilise kommunikatsiooni eetika ja vastutuse kaudu“ (DIACOMET) on saanud toetust EL Horisont Euroopa teadus- ja innovatsiooniprogrammist toetuslepingu nr 101094816 raames.