Traditsioonilistele tegevustele lisaks toimub võrukeelse laulupeo Uma Pido eelsündmusel väärtusjuhtumite üle arutlemine mängus „Eesti rahva sada valikut“.
Augustis sai alguse võrukeelse laulupeo Uma Pido eelsündmusena toimuv liikumispäevade sari „Lövvämi tii Umalõ Pidolõ!“. Iga kord mängitakse tulevase peo teemaga haakuvaid laulumänge ja orienteerutakse Vana-Võromaa kihelkondade ja ka Setomaa kultuuriloolistes paikades. Lisaks ootavad liikumispäevadel osalejaid ees Tartu Ülikooli eetikakeskuse loodud ülesanded dilemmadest. Need on pärit mängust „Eesti rahva sada valikut“ ja on koostatud eesmärgiga panna mängijad väärtusvalikute üle pingevabalt mõtlema ja lustakalt arutlema
Ürituse projektijuht Merike Tigas toob välja, et väärtusjuhtumite arutelud tekitavad inimestes palju elevust. „Vaheldusrikkus, mille osa on lustakas väärtusdilemmat sisaldav juhtum, on selle ürituste sarja tugevus. Me mitte ei paku ainult liikumisvõimalust, vaid killukesi ajaloost ning toetame arutelu- ja väärtuskultuuri,“ sõnab Tigas.
Tartu Ülikooli eetikakeskuse eetika teadur Mari-Liisa Parder sõnab, et on väga rõõmus mängu sooja vastuvõtu pärast liikumispäeva osalejate poolt. „On rõõm nentida, et väärtusdilemmade üle on liikumispäevade raames nõnda usinalt arutletud ning liikumine ja arutlemine sel viisil kokku sobivad. Nii mängu loojad kui mängijad saavad siit inspiratsiooni katsetada teisigi formaate, kus väärtusarutelusid pidada ning koostöist arutelukultuuri luua – need ei pea tingimata just laua taga toimuma.“
Uma Pido Vastseliina liikumispäeval osalejad märgivad oma valikut võrukeelse väärtustemängu juhtumi juurde. Foto autor: Sander Silm
Kuues võrukeelne laulupidu Uma Pido toimub 1. juunil 2024 Põlva Intsikurmus. Ürituse veebilehel on võimalik tutvuda juba toimunud liikumispäevadel kasutatud väärtusmängu juhtumitega. Uma Pido liikumissarja jaoks on need tõlkinud võru keelde luuletaja ja laululooja Jan Rahman. Juhtumeid saab nii lugeda kui ka kuulata Mariko Fasteri esituses. Tänaseks toimunud kahe liikumispäeva, 20. augustil Võrus ja 9. septembril Vastseliinas, osavõtjad kiitsid nii rajameister Sixten Silda, laulumängude eestvõtjat Meelika Hainsood kui väärtusmängu loojaid.
Vaata lisaks: