Autor:
Reet Kruup

Kallastel räägiti sildade loomisest kogukondade vahel

27. mail toimusid Tartu Maailmaülikooli raames Kallastel Peipsiääre valla kogukondade mõttetalgud, kus kaardistati valla kogukondi ja ühtlasi koguti ideid aasta pärast toimuvaks kogukonnafestivaliks nimega „Sillad“.

Mõttetalgud võtab kokku lause: kogukond on kooslus, kus märgatakse, kui keegi on puudu. Arutelude tulemusena joonistusid välja olulisemaid kogukonnatunnused, nagu sarnased väärtused, erinevuste aktsepteerimine ning oskus koonduda kriiside ajal. Tähtsaks peetakse ka sarnaseid huvisid ja ühe piirkonnaga seotud olemist. Ühtsete väärtuste mõistmine aitab kogukondadel koos toimida ja areneda.  

Mõttetalgutel osales sädeinimesi ning volikogu kogukonnakomisjoni liikmeid Kallastelt, Alatskivilt, Koosalt, Palalt ja Välgilt. Tartu Ülikooli sotsiaalse heaolu nooremlektor Merle Linno, kes on ka kogukondade arendamise ja sotsiaalse heaolu programmijuht, rääkis kogukondade toimimise teooriast, kogukondade liigitusest ning arenguetappidest. Praktilise harjutusena analüüsiti valdade kuulumist erinevatesse kogukondadesse. Lisaks mõtestati, milliste kogukondliku tegevuse liikidega igapäevaelus kokku puututakse. Linno rõhutas ka kogukonnas tekkivate konfliktide loomulikkust, sest ükski kogukond ei eksisteeri eriarvamusteta. 

Tartu Ülikooli eetikakeskuse projektijuht Triinu Laan aitas eelnevat kinnistada arutelumängu „Eesti rahva sada valikut“ abil. Mäng julgustab osalejaid üksteist kuulama ja mõistma ning võimalusel konsensusele jõudma. Kui see aga ei ole võimalik, tuleks jääda teadlikult ja üksteisest lugupidavalt eriarvamusele. Mõttetalgutel osalejad said proovida mõlemat – nii konsensusele jõudmise kui ka eriarvamusele jäämise rõõmu. 

Mõttetalguid korraldasid Tartu Maailmaülikool, Peipsiääre Vallavalitsus ja SA Kallaste Arendus. Seminar toimus Tartu Maailmaülikooli raames. Projekt on osa Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammist. Mõttetalgute korraldamist toetasid Tartu Maailmaülikooli projekt, Tartu Ülikooli eetikakeskus ja Tartu Ülikooli filosoofia ja semiootika instituut. 

Vaata lisaks:  

  • 19.–20. juunini on väikeste maakoolide esindused oodatud Hargla kooli väikekoolide haridusdisaini talgutele „Kogukonnakooli tulevik kujundatakse koos“. Rohkem infot on Tartu Maailmaülikooli veebilehel
  • Tutvu ka Tartu Maailmaülikooli programmiga projekti veebilehel
Pildil on neli inimest laua taga istumas ja vestlemas

Ühiskonnas levinud monoloogide kõrvale vajame järjest rohkem dialooge

Illustratiivne visuaal

Refleksioonipõhine lähenemine toetab teaduseetika arendamist

"Mälupüüdja" detail

Näituse „Ellujäämise poeetika” avab 9. mail vestlusring