Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluva projekti Tartu Maailmaülikooli aastat läbivad mõisted olid kogukondlikkus, muutustele reageerimine ja väärtusarutelud. Lõuna-Eesti erinevates paikades toimus aasta jooksul 16 väiksemat ja suuremat kogukonna-akadeemia tüüpi üritust. Maailmaülikooli tegevuste raames salvestatud loenguid, arutelusid ja taskuhäälingusaateid kuulas kokku 4500 huvilist.
Tartu Maailmaülikooli projektijuht Triinu Laan on väga tänulik kõigile koostööpartneritele Lõuna-Eestis, kellega koos eripalgelisi sündmusi korraldati ning võttis aasta kokku: „ Käsitletavaid teemasid oli seinast seina: mahetoidust ekstreemsusteni harrastusspordis, põliskeelte päästmisest kogukonnakooli arenguni, lapsesõbralikkusest linnaruumi planeerimiseni,“ ning jätkas oma kodukandi keeles: „Timahavanõ aastak oll’ kimmäs ja kirriv.“ Keset teemade kirevust on aga selgelt näha lõunaeestlaste läbiv huvi ellujäämise kunstide ehk muutustele reageerimise ja kogukondliku koostoimimise vastu.
Enamus 2023. aastal toimunud üritusi valmistasid ette kultuuripealinna aastal toimuvaid suuremaid sündmusi, kuid 4 kogukonda jõudsid oma teemakäsitlustega juba põhisündmuseni: toimusid kogukonnakooli disainitalgud Harglas, mahetoidule keskenduva kogukonnafestivali kärajad Rõuges, Eesti põliskeelte konverents Värskas ja vaimset tervist toetava linnaruumi teemaline konverents Valgas. Aastast jäi meelde veel kolmel maailmaülikoolist tõukunud teemal arutelu korraldamine Paide Arvamusfestivalil, viie lõunaeestikeelse populaarteadusliku audioloengu avalikustamine koostöös Helüaidaga ning lisaks käis maailmaülikool kõigis kultuuripealinna piirkonna keskraamatukogudes tutvustamas mängu „Eesti rahva sada valikut“. Selle tulemusena saavad nüüd lõunaeestlased seda väärtusarutelusid toetavat mängu raamatukogudest laenutada.
Tartu Maailmaülikooli programm jätkub muidugi kultuuripealinna aastal. Kohe aasta algul on ees ootamas üksildust ühiskonnas käsitlev Navi Akadeemia 25. jaanuaril ja säästvale ja kestlikule elulaadile ning kogukonna arengule keskenduv Kooskasvamise Akadeemia Leevil 3. veebruaril. Talvel viiakse Peipsiääre kogukondades läbi 5 dialoogiõhtut ning maikuus on ees ootamas kolm põhisündmust: puuetega inimeste osalust ühiskonnas käsitlev festival Maarja külas, Mulgi konverents Mulgi Elamuskeskuses ning Peipsiääre kogukonnafestival „Sillad“. Suvel toimuvad konverentsid koostöös Kanepi Festivali ning Eesti liikumis- ja heaolufestivaliga ning sügisesse jääb lapsesõbralikkuse teemakäsitlus Võru linnas.
„Ootan 2024. aastalt jätkuvat sünergiat Lõuna-Eesti kaaskorraldajatega ja julgen ennustada, et juba alustatud teemadele lisandub sel aastal veel tugevamalt avatud dialoogiõhkkonna tekitamine ja hoidmine kogukondades, samuti kogukondade ja riigi vahel ning muu maailma kogemuste toomine Lõuna-Eestisse,“ ütleb projektijuht Triinu Laan ettevaatavalt.
Tartu Maailmaülikool on Euroopa Kultuuripealinn Tartu 2024 põhiprogrammi kuuluv projekt, mida veab Tartu Ülikooli eetikakeskus. Maailmaülikooli tegemistesse on partnerina kaasatud teinegi Tartu 2024 põhiprogrammi projekt Lõuna-Eesti Kogukonnaprogramm.
Vaata lisaks: